تاثیرات گاز متان بر روی محیط زیست

اثرات مضر بسیاری از گازهای گلخانه ای و آلاینده های هوا در سال های اخیر به طور فزاینده ای توجه عمومی را به خود جلب کرده است. در حالی که بیشتر توجه به دی اکسید کربن معطوف بوده است، اما افزایش انتشار متان که خطر جدی دیگری است زیاد مورد توجه بشر قرار نگرفته است.

قطعا دستیابی به اهداف تغییرات آب و هوایی جهانی و رسیدن به اهداف هوای پاک بدون کاهش قابل توجه انتشار METHANE در خطر است.

همانطور که میدانیم علاوه بر مزایایی که متان برای محیط زیست دارد، خطر دیگری نیز وجود دارد. یک جرقه برای متان می‌تواند باعث انفجار شود، خطری بزرگ برای شرکت های گاز و سایر افراد شاغل در صنعت نفت و گاز.

چرا CH4 موجود در اتمسفر تهدیدی برای محیط زیست است؟

انتشار گاز متان در درجه اول به دلیل افزایش مصرف گاز طبیعی در حال افزایش است. گاز طبیعی به عنوان یک منبع انرژی پاک شناخته میشود، اما فرآیند تولید گاز متان را به جو نشت می کند.

متان جزء اصلی گاز طبیعی است و یک گاز گلخانه ای قدرتمند و کوتاه مدت است. در به دام انداختن انرژی صد برابر قوی تر از دی اکسید کربن است که عامل اصلی گرمایش جهانی بوده است.

تاثیر آن بر اساس وزن یکپارچه 84 برابر قوی تر از دی اکسید کربن بعد از 20 سال و بیست و هشت برابر پس از صد سال قوی تر است. این یک گاز گلخانه ای فوق العاده قوی است.

علاوه بر نشت متان در اثر فعالیت های انسانی، در بسیاری از منابع طبیعی نیز رخ میدهد. دانشمندان توصیه می‌کنند که با بستن چاه‌های گاز متروکه، آب‌بندی خطوط لوله، پوشاندن محل‌های دفن زباله و جلوگیری از هدررفت محصولات، به این منابع متان در جو رسیدگی شود.

چرا انتشار متان به عنوان یک تهدید گرمایش جهانی دست کم گرفته می شود؟

واقعیت این است که متان یک تهدید دست کم گرفته شده برای گرمایش جهانی است. گاز طبیعی در مقایسه با سایر سوخت های فسیلی در صنعت نفت و گاز منبع سوخت نسبتاً تمیزی است.

با این حال، این مشکل زمانی رخ می دهد که گاز نسوخته به اتمسفر نشت می کند و به نظر می رسد که نشت متان بسیار بیشتر از حد تخمین زده می شود.

یک مطالعه نشان داد که انتشار گاز متان در ایالات متحده احتمالاً 60 درصد بیشتر از برآوردهای رسمی است. و از آنجایی که CH4 گرما را در جو به دام می‌اندازد، این اختلاف به این معنی است که بسیاری از پیش‌بینی‌های فعلی تغییرات جهانی ناقص هستند . علاوه بر این، در حالی که METHANE حدود 200 برابر کمتر از دی اکسید کربن در جو متمرکز است، به دلیل توانایی این گاز در به دام انداختن گرما، پتانسیل گرمایش بسیار بیشتری دارد.

منابع کلیدی CH4 در جو چیست؟

متان به طور قابل توجهی به گرمایش جهانی و تغییرات آب و هوایی کمک می کند و برای کاهش انتشار متان مطلوب است. در حالی که برخی از منابع طبیعی را می توان با تلاش ها کاهش داد، مانند مسدود کردن چاه های متروکه، سایر منابع طبیعی نمی توانند.

حتی موریانه ها نیز هنگام مصرف چوب متان متصاعد می کنند. به عنوان مثال، از زمین در نزدیکی آتشفشان ها و متان از ذوب شدن منجمد دائمی در قطب شمال نشت می کند. اما این منابع طبیعی تنها حدود ده درصد از انتشار جهانی متان را در سال تشکیل می دهند. انتشار باقی مانده از فعالیت های انسانی، عمدتاً از کشاورزی و صنعت نفت و گاز ناشی می شود.

گاو و سایر حیوانات چرا در طول هضم خود متان زیادی منتشر می کنند که حدود 40 درصد از بودجه جهانی متان را تشکیل می دهد. شالیزارهای برنج نیز میزان متان را در جو افزایش می دهند.

متان در محل های حفاری و استخراج به جو نشت می کند. و در حالی که محدودیت های جهانی برای نشت متان وجود دارد، مقدار آن به طور پیوسته افزایش یافته است. اما مهمترین عامل انتشار متان در صنعت نفت و گاز است.

آژانس حفاظت از محیط زیست تخمین می زند که ایالات متحده تقریباً 60 درصد بیشتر از برآورد قبلی متان تولید می کند. و این انتشارات به یک چهارم بودجه سالانه متان کمک می کند.

کاهش میزان متان در جو می تواند تأثیر فوق العاده ای بر تغییرات آب و هوایی داشته باشد. این بیشتر به این دلیل است که متان سریعتر از دی اکسید کربن تجزیه می شود.

بیش از ده کشور حرف درستی زده اند، ما در آینده صحبت می کنیم که انتشار گاز CH4 را 30 درصد بین سال های 2020 تا 2030 کاهش دهد . کامیون ها، هواپیماها و کشتی ها در جهان به فناوری آلایندگی صفر.

اگرچه ممکن است منطقی باشد که فرض کنیم کاهش متان یا جذب متان نشت‌شده گران است، اما بسیار مقرون به صرفه‌تر از آن چیزی است که بسیاری فکر می‌کنند.

آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) اعلام کرده است که هزینه جذب و فروش گازهای گلخانه‌ای ناشی از صنعت نفت و گاز منجر به بدون هزینه خالص با قیمت‌های فعلی انرژی نخواهد شد. و منجر به عرضه 180 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی در بازار خواهد شد.

تشخیص زودهنگام نشت متان بسیار مهم است

متان نه تنها یک تهدید زیست محیطی است بلکه نشت متان میتواند منجر به جریمه های نظارتی سخت برای بسیاری از شرکت های گازی شود. و آژانس حفاظت از محیط زیست اخیراً برای مهار انتشار متان به عنوان بخشی از قانون هوای پاک اقدام کرده است.

این لایحه باعث کاهش 41 میلیون تنی گاز CH4 بین سال های 2023 تا 2035 میشود که معادل 920 میلیون تن دی اکسید کربن است. بیش از تمام دی اکسید کربن منتشر شده از خودروهای سواری و هواپیماهای تجاری در ایالات متحده در سال 2019.

عدم رعایت مقررات مربوط به انتشار METHANE میتواند منجر به جریمه ها و مجازات های سنگین شود.

تشخیص نشت متان نیز در حفظ یک محل کار ایمن برای صنعت نفت و گاز بسیار مهم است. متان گازی بی بو و بی رنگ است که در غلظت 100% حد انفجار پایین (LEL) بسیار قابل اشتعال و قابل احتراق است.

وقتی متان نشتی تجمع می‌یابد، پس از احتراق می تواند منجر به انفجار شود. این حوادث بزرگ صنعتی اغلب منجر به خسارات جانی و مالی می شود. بنابراین، باید از این نوع حوادث به هر قیمتی اجتناب کرد زیرا می توانند بسیار مخرب باشند.

سنسورهای گاز CH4 ابزاری ضروری برای تشخیص نشت METHANE و ایجاد یک محیط کار ایمن هستند. خوشبختانه، حسگرهای گاز متان در حال حاضر بسیار پیچیده تر از گذشته هستند. برخلاف حسگرهای پلیستور که در معرض سطوح بالایی از ترکیبات از جمله متان قرار میگیرند، ممکن است بیش از حد اشباع شوند، حسگرهای مدرن قادرند علیرغم غلظت های بالا دقیق باقی بمانند.

در مورد انتشار و نشت متان جایی برای خطا وجود ندارد. اثرات زیست محیطی CH4 وخیم است. و این نشت‌ها می‌توانند خطر بزرگی برای سلامتی و ایمنی در صورت ایجاد انفجار ایجاد کنند. فناوری تشخیص گاز قابل اعتماد بهترین راه برای یافتن زودهنگام نشت و توقف سریع آن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.